Mój blog, to miejsce w którym będę dzieliła się swoją pasją jaką jest moda.

Będę tutaj "wyładowywała się" twórczo udowadniając, że moda jest nie tylko dla osób w rozmiarze 36/38, ale również dla kobiet o okrąglejszych kształtach.

Chcę również udowodnić, że wcale nie musisz wydać kilkaset złotych na markowe ciuchy na swoje zestawy/stylizacje w aktualnych trendach.
Można je znaleźć w sh oraz odpowiedniki w zwykłych sieciówkach.

Inspiracji na moim bloggu mogą szukać nie tylko dziewczyny/kobiety w rozmiarach powyżej 40, ale zapraszam wszystkich, którzy lubią to co ja...czyli : ciuchy, buty, torebki, biżuterię, itd.


piątek, 11 listopada 2011

11-11-11 Sint-Maarten w Holandii

Kiedy w Polsce 11 listopada setki przepełnionych dumą narodową patriotów obchodzi z poważnymi minami Święto Niepodległości, holenderskie szkraby wychodzą na ulice i z śmiechem na ustach oraz lampionami w dłoni dokonują inwazji na uzbrojonych w cukierki okolicznych mieszkańców. Święto Sint-Maartenfeest cieszy się może mniejszą popularnością niż Sinterklaas ( Św. Mikołaj )czy Boże Narodzenie, ale w ostatnich latach obserwuje się powrót do tej tradycji.
 Wszystko zaczęło się jakieś tysiąc siedemset lat temu. Urodzony najprawdopodobniej na terenie dzisiejszych Węgier Marcin z Tours został rzymskim legionistą i kiedy znalazł się ze swoimi kolegami w okolicach Amiens (północna Francja) doznał niezwykłego przeżycia. W trzaskającym mrozie natknął się na żebraka, który umierał z zimna i wycieńczenia. Marcin rozerwał swój żołnierski płaszcz i podzielił się z ubogim. Kiedy wieczorem wrócił do garnizonu we śnie ukazał mu się Jezus. Chrystus wychwalał wspaniały czyn Marcina i dziękował mu za to, że ten go przyodział. Tak zaczęła się szybka kościelna kariera Marcina, który jeszcze za życia został biskupem Marcinem, a po śmierci – świętym Marcinem, zwanym także Marcinem Miłościwym. Tyle legenda, co jednak ta lekcja religii ma wspólnego z holenderskimi i pacholętami ganiającymi po niderlandzkich miastach 11 listopada?
Wiele. Tak się bowiem złożyło, że to w Belgii i Holandii (oraz częściowo Francji) kult świętego Marcina przyjął się najmocniej. Obchodzenie  Sint-Maartenfeest od początku wiązało się z pomocą najbiedniejszym (bądź co bądź legendarny Marcin podzielił się swym płaszczem z żebrakiem). Także pora dobrze współgrała z ideą wspierania biedaków– połowa listopada to początek zimnego i ponurego okresu, czas prawdziwego piekła dla bezdomnych i żebraków. Dlatego do początku dwudziestego wieku święto to obchodzili głównie biedacy i ich dzieci – serca bogatszych obywateli robiły się 11 listopada bardziej miękkie i żebractwo tego dnia było o wiele bardziej dochodowe niż przez resztę roku.
Zmieniło się to w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Holendrzy i Belgowie zdali sobie sprawę, że świętowanie Sint-Maartenfeest odwołuje się do najlepszych ludzkich uczuć: miłosierdzia, troski o bliźniego, gotowości do bezinteresownej pomocy. Także bogatsi rodzice zaczęli pozwalać swym pociechom na obchodzenie tego dnia. Szczególnie w Holandii święto to przeżywa w ostatnich latach renesans. Dotyczy to przede wszystkim prowincji Limburgia, Holandia Północna (czyli również Amsterdam), Fryzja, Groningen czy Drenthe. W Utrechcie, który świętego Marcina ma za swego patrona, powstała nawet specjalna organizacja (Sint-Maartensberaad), stawiająca sobie za cel promowanie Utrechtu jako „miasta świętego Marcina”. A także promowanie wartości, które on reprezentował: solidarności, sprawiedliwości społecznej i dzielenia się z innymi.


Sint-Maarten, wersja holenderska (Utrecht):
 


Sint-Maarten, wersja polska (Bareja):

Wielkie słowa, stara legenda i piękne ideały to jedno; żyjemy jednak w dwudziestym pierwszym wieku i to właśnie element rozrywkowo-komercyjny przyczynił się najprawdopodobniej do rosnącej popularności święta. Renesans Sint-Maartenfeest dobrze symbolizuje sytuacja w Amsterdamie. Przez wieki nie obchodzono tu kompletnie tego święta, dopiero kilka dekad temu tradycja Marcinowska przeniknęła na przedmieścia stolicy. Stamtąd nastąpiła powolna inwazja w kierunku centrum. Od kilku lat na związane z obchodzeniem święta lampiony natknąć się można w wielu częściach miasta. Podobnie jak na grupki malców, którzy wzorem polskich kolędników, z pieśnią na ustach pukają do drzwi, prosząc byśmy zachowali się wobec nich tak jak święty Marcin. I coś dali.


I jeszcze typowa piosenka Sint-Maartenowska: ( którą dzieci w Holandii uczą się już w wieku 4 - lat)

Sint Maarten, Sint-Maarten
We zingen langs de deuren een lied
Doe open, anders hoor je het niet.
Leg alstublieft wat lekkers klaar,
Dank u wel, mevrouw,
tot volgend jaar!

Polskie tłumaczenie:
Święty Marcin, Święty Marcin
Śpiewamy przed drzwiami piosenkę
Otwórz, inaczej jej nie usłyszysz
Przygotuj proszę coś słodkiego
Bardzo pani dziękuję,
Do przyszłego roku!

Miłego wypoczynku :)

9 komentarzy:

 1. to coś jak poznański Św. Marcin :)
  fajne święto!

  OdpowiedzUsuń
 2. haha no to super zabawę macie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga 1891 roku i przetrwała do dziś.
  Dla nas Polaków jest to jednak dzień odzyskania niepodległości po 123 latach rozbiorów i obchodzimy ten dzień nieco inaczej....pozdrawiam....

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście Basiu dla Polaków ta data ma inne znaczenie i raczej nie powinna się kojarzyć z dniem Św. Marcina.
  Holendrzy swoje Święta Państwowe, traktują bardzo poważnie 5 maja obchodzą Dzień Wyzwolenia z wielką powagą .
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiesz Viola, mnie nie przeszkadza, że gdzie indziej obchodzi się tak ten dzień, bardzo fajne i wesołe święto, każdy powód do radości jest dobry a co kraj to obyczaj i np. obchodzenie 1 listpada inaczej niż tak jak u mnie w Polsce od wieków, na cmentarzach i w zadumie a nie "na wesoło"jest dla mnie nie do przyjęcia i tak uczę swoje dzieci i wnuki. Mnie się bardzo podoba jak dziciaki są radosne i super, że w Holandii macie takie wesołe święto, nie ma to jak uśmiech dziecka. Dla mnie 11 listopada to też wssoły dzień bo urodziny siostrzenicy a jutro...moje....pozdrawiam i miłego weekendu, u mnie słonecznie ale już tylko 5 stopni...

  OdpowiedzUsuń
 6. widzę podobieństwo do języka niemieckiego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajne!! A dzisiaj mój mąż ma właśnie imieniny :))

  OdpowiedzUsuń
 8. fajny zwyczaj :) w ogóle to lubię Holandię :)
  ja wczoraj byłam na urodzino- imieninach kumpla Marcina :) tylko szkoda,że w Sączu nie można kupić tych pysznych rogali :)

  OdpowiedzUsuń